

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Packaging | Reel |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Circuits | 1 x 3:8 |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Channels | 1 |
| Turn-On Delay Time | 8.4 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Propagation Delay | 8.4 ns |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Logic Function | Decoder, Demultiplexer, Demux |
| Number of Inputs | 3 |
| Supply Type | Single |
| Number of Outputs | 8 |
| Independent Circuits | 1 |
| Number of Input Lines | 3 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Logic Family | 74LC |
Stock: 2546
Distributors
pcbx
Unit Price$0.34454
Ext.Price$0.34454
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.34454 | $0.34454 |
| 10 | $0.24537 | $2.45370 |
| 25 | $0.22057 | $5.51425 |
| 50 | $0.20781 | $10.39050 |
| 100 | $0.19578 | $19.57800 |
| 300 | $0.18776 | $56.32800 |
| 500 | $0.18007 | $90.03500 |
| 1000 | $0.17270 | $172.70000 |
